No Break Cyberpower AVR, 685VA, 390W, 8 Contactos, 10min, con Protección Telefónica 3 años de garantía
Número de Parte: CP685AVR
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
The CyberPower AVR Series CP685AVR uninterruptible power supply (UPS) safeguards small office workstations, networks and home entertainment systems against surges, spikes, sags, and brownouts, protecting equipment and valuable data during a power outage. Its automatic voltage regulation (AVR) monitors incoming AC power and maintains a safe voltage level. This UPS system is ENERGY STAR® qualified with patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry to save on energy costs by reducing energy consumption and heat buildup.
The CP685AVR unit has a capacity of 685VA/390Watts, eight (8) NEMA 5-15R receptacles, widely-spaced to accommodate transformer-based plugs. Its compact design allows for horizontal or vertical placement, or it can be conveniently mounted on a wall. This UPS has a maintenance-free, user-replaceable 12V/8Ah battery and offers connectivity via one (1) HID USB and one (1) DB9 serial port. Protection for phone/network (RJ11/RJ45) and cable/coax (RG-6) is included. EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances. PowerPanel® Personal Edition Smart Management software is included to monitor the vitals of the UPS and safely shut down the system in case of a power outage.
A Three-Year Warranty ensures that this UPS has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship and further protection is offered by a $125,000 Connected Equipment Guarantee.
| Runtimes | Half-Load (minutes) |
Full-Load (minutes) |
| CP685AVR | 10 | 2 |
|
EspecificacionesGeneral |
|
| UPS Topology | Line-Interactive |
| Energy Saving | Yes - GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Input | |
| Voltage | 90Vac - 140Vac |
| Frequency | 57Hz - 63Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Plug Style | Right angle, 45 degree offset to the right |
| Cord Length | 6' |
| Output | |
| VA | 685 |
| Watts | 390 |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| On Battery Waveform | Simulated Sine Wave |
| On Battery Voltage | 120 Vac +/-5% |
| On Battery Frequency | 60Hz +/- 1% |
| Outlets - Total | 8 |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 4 |
| Outlets - Surge-Only Protected | 4 |
| Outlets - Widely Spaced | 4 |
| Transfer Time | 4ms |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 10 |
| Runtime at Full Load (min) | 2 |
| Battery Type | Sealed lead-acid |
| Battery Size | 12V/8AH |
| User Replaceable | Yes |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Replacement Battery | BB Battery - BP8-12 |
| Battery Quantity | 1 |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | 890 Joules |
| Phone / Ethernet RJ11 / RJ45 | 1-In, 1-Out (Combo) |
| Coax Protection RG6 | 1-In, 1-Out |
| Management & Communications | |
| USB Port | No |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| Management Cable | USB Cable, Serial Cable |
| LED Indicators | Power on, wiring fault |
| Audible Alarms | On battery, low battery, overload |
| Software | PowerPanel® Personal Edition |
| Physical | |
| Form Factor | Compact |
| Keyhole Mounting Slots | Yes |
| Dimensions (WxHxD) (in.) | 11 x 6.625 x 3.5 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 95 °F / 0 °C to 35 °C |
| Operating Humidity | 0% - 90% non-condensing |
| Certifications | |
| Certifications | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class B |
| RoHS | RoHS Compliant |