No Break CyberPower AVR LCD, 825VA, 450W, 8 Contactos 3 años de garantía
Número de Parte: CP825AVRLCD
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
The CyberPower Intelligent LCD CP825AVRLCD uninterruptible power supply (UPS) for mid to high-end computer systems, features dynamic line conditioning to guard against surges/spikes and offers battery backup in the event of brownouts or blackouts. Its patented GreenPower UPS™ advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models.
The CP825AVRLCD unit has a capacity of 825VA/450 Watts, eight (8) NEMA 5-15R receptacles, including four (4) fail-safe outlets for critical loads. The intelligent multi-function LCD panel displays real-time UPS vitals for ease of control. This unit offers connectivity via one (1) HID USB port, as well as protection for phone/network (RJ11/RJ45) and cable/coax (RG-6). It has one (1) maintenance-free, user-replaceable 12V/9Ah battery and includes EMI/RFI filters to increase the immunity of the load to disturbances and surges. PowerPanel® Personal Edition UPS Management software automatically closes computer files and safely shuts down the system in case of a power outage.
Intelligent LCD Diagnostic Display - The innovative front panel displays 11 different UPS vitals: input voltage level, output voltage level, automatic voltage regulator, battery capacity, runtime estimate, load level, output frequency, on battery, overload, fault condition, and silent mode.
Automatic Voltage Regulation - AVR technology stabilizes the AC voltage and maintains a safe voltage level without switching to battery-mode. This conserves battery life, and delivers cleaner AC power to connected equipment.
Energy-Saving Technology - Patented GreenPower UPS™ advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models.
Ultra-Quiet UPS - Advanced cooling design, high-end system components, and GreenPower UPS™ technology give CyberPower UPS systems the lowest sound emissions in their class.
Transformer-Spaced Outlets - Widely-spaced outlets accommodate large transformer-based plugs without compromising the utility of other outlets.
USB Connectivity - HID compliant USB port enables full integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows, Linux and Mac OS X.
EMI/RFI Filters - Shielding against electromagnetic interference and radio frequency signals prevents line noise ("humming") over telephone lines or audio systems.
Audible Alarms - Distinctive tones identify when the unit is running on battery power, if it is overloaded or when the battery is low.
Resettable Circuit Breaker - The user may use this convenient unit reset switch in case of an overload.
PowerPanel® Personal Edition - In event of a power outage, PowerPanel PE saves open files and "hibernates" the PC to increase the run-time on the UPS unit. PowerPanel is easily installed on any Windows-based PC and uses minimal system resources. Diagnostic screens display the status of the UPS, including silent operation mode, configurable system notifications, automatic self tests, adjustable high/low voltage warnings, event/data logging, and scheduled shutdowns.
Technical Support - CyberPower assists users with any product, installation, or warranty concerns - free of charge!
ISO & Safety Certifications - All CyberPower manufacturing facilities are state-of-the-art and ISO-9001 Quality Tested. Our products are certified by the FCC, cUL, and UL.
Windows Compatibility - Our PowerPanel® power management software has been fully tested and is compatible with Windows 2000, 2003, XP 32/64, Vista 32/64, 7, and Server 2008.
| General | |
| UPS Topology | Line-Interactive |
| Energy Saving | Yes - GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Input | |
| Voltage | 90Vac - 140Vac |
| Frequency | 60Hz +/- 3Hz |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Plug Style | Right angle |
| Cord Length | 6' |
| Output | |
| VA | 825 |
| Watts | 450 |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| On Battery Waveform | Simulated Sine Wave |
| On Battery Voltage | 120Vac +/- 5% |
| On Battery Frequency | 60Hz +/- 1% |
| Overload Protection | Internal circuitry limiting / circuit breaker |
| Outlets - Total | 8 |
| Outlet Type | NEMA 5-15R |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 4 |
| Outlets - Surge-Only Protected | 4 |
| Outlets - Widely Spaced | 4 |
| Transfer Time | 4ms |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 8 |
| Runtime at Full Load (min) | 2 |
| Battery Type | Sealed lead-acid |
| Battery Size | 12V/9AH |
| User Replaceable | Yes |
| Hot-Swappable | Yes |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Replacement Battery | BB Battery - HR1234W |
| Battery Quantity | 1 |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | 1,030 Joules |
| Phone / Ethernet RJ11 / RJ45 | 1-In, 1-Out (Combo) |
| Coax Protection RG6 | 1-In, 1-Out |
| Management & Communications | |
| Multifunction LCD Diagnostic Display | Toggle Status Display includes: Current/Load Level, Runtime, Battery Level, Input Voltage, Output Voltage, Battery In Use, Overload, Silent Mode, Normal Mode |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | No |
| Emergency Power Off (EPO) Port | No |
| LED Indicators | Power on, wiring fault |
| Audible Alarms | On battery, low battery, overload |
| Software | PowerPanel® Personal Edition |
| Physical | |
| Form Factor | Compact |
| Keyhole Mounting Slots | Yes |
| Dimensions (WxHxD) (in.) | 11 x 6.5 x 3.5 |
| Weight (lbs.) | 14 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 95 °F / 0 °C to 35 °C |
| Operating Humidity | 0% - 95% non-condensing |
| Storage Temperature | 5 °F to 113°F / -15°C to 45 °C |
| Maximum Operating Elevation | 10,000 ft / 3,000 m |
| Maximum Storage Elevation | 50,000 ft / 15,000 m |
| Certifications | |
| Certifications | UL1778, cUL 107.1, FCC DOC Class B |
| RoHS | RoHS Compliant |