No Break CyberPower LCD CP750LCD, 750VA, 420W, 8 Contactos, 10min, Protección telefónica 1 año de garantía
Número de Parte: CP750LCD
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
The CyberPower Standby CP750LCD uninterruptible power supply (UPS) safeguards PCs and other electronics (monitors, cable DSL/ modems, VoIP routers, fax machines, and home theater equipment) from blackouts, brownouts, surges, spikes, sags, and other power abnormalities. Its composite integrated circuitry offers advanced lightning protection. Patented GreenPower UPS™ advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models. The multifunction diagnostic LCD provides users the ability to check UPS operating status and assist in trouble-shooting power anomalies.
The CP750LCD unit has a capacity of 750VA/420Watts, eight (8) NEMA 5-15R receptacles, including four (4) widely-spaced outlets to accommodate transformer-based plugs. Its compact design allows for horizontal or vertical placement, or it can be mounted on a wall. This UPS has a maintenance-free 12V/7.0Ah battery and is user replaceable. Protection for phone/network (RJ11) is also included. EMI/RFI filters increase the immunity of the load to disturbances and surges.
A HID compliant USB port provides connectivity to the CP750LCD. PowerPanel® Personal Edition UPS Management software is included to monitor the vitals of the UPS and will safely shutdown the system in case of a power outage. A Three-Year Warranty ensures that this UPS has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship and further protection is offered by a $150,000 Connected Equipment Guarantee.
Runtimes
| Models | Half-Load (minutes) |
Full-Load (minutes) |
| CP750LCD | 10 | 3 |
| General | |
| UPS Topology | Standby |
| Energy Saving | Yes - GreenPower UPS™ High Efficiency |
| Input | |
| Voltage | 96Vac - 140Vac |
| Frequency | 47Hz - 63Hz |
| Surge Protection | 12 Amp |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Plug Style | Right angle, 45 degree offset to the right |
| Cord Length | 5' |
| Output | |
| VA | 750 |
| Watts | 420 |
| On Battery Waveform | Simulated Sine Wave |
| On Battery Voltage | 120 Vac +/-5% |
| On Battery Frequency | 50/60Hz +/- 1% |
| Overload Protection | Internal circuitry limiting / circuit breaker |
| Outlets - Total | 8 |
| Outlet Type | NEMA 5-15R |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 4 |
| Outlets - Surge-Only Protected | 4 |
| Outlets - Widely Spaced | 2 |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 10 |
| Runtime at Full Load (min) | 3 |
| Battery Type | Sealed lead-acid |
| Battery Size | 12V/7AH |
| User Replaceable | Yes |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Replacement Battery | BB Battery - CPS7-12 |
| Battery Quantity | 1 |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | 890 Joules |
| Phone Protection RJ11 | 1-In, 2-Out |
| Coax Protection RG6 | None |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Management & Communications | |
| Multifunction LCD Diagnostic Display | Displays Input Voltage, Output Voltage, Estimated Run-time, Normal Mode, Battery Mode, Overload, Battery Capacity, and Load Capacity |
| USB Port | Yes |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | No |
| Management Cable | USB Cable |
| LED Indicators | Power on, wiring fault |
| Audible Alarms | On battery, low battery, overload |
| Software | PowerPanel® Personal Edition |
| Physical | |
| Form Factor | Compact |
| Keyhole Mounting Slots | Yes |
| Dimensions (WxHxD) (in.) | 10.4 x 6.9 x 3.1 |
| Weight (lbs.) | 6.7 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 104 °F / 0 °C to 40 °C |
| Operating Humidity | 0% - 90% non-condensing |
| Certifications | |
| Certifications | UL1778, cUL CSA C22.2 No. 107.3, FCC DOC Class B |
| RoHS | RoHS Compliant |