No Break Cyber Power, 3000VA, 2250W, 8Contactos, Rack U2 2 años de garantía
Número de Parte: PR3000LCDRT2U
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
The CyberPower Smart App Sinewave PR3000LCDRT2U uninterruptible power supply (UPS) safeguards mission-critical servers, telecom equipment, VoIP and internetworking hardware that require seamless pure sine wave power. Its full automatic voltage regulation (AVR) boost/buck topology delivers a consistent and clean AC power, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. Patented GreenPower UPS™ advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models.
The PR3000LCDRT2U unit has a capacity of 3000VA/2250Watts, eight (8) battery and surge protected NEMA 5-20R receptacles, including four (4) fail-safe outlets for critical loads, and one (1) NEMA L5-30R twist lock receptacle. This UPS has four (4) maintenance-free, user-replaceable 12V/9Ah batteries. The rotatable front LCD panel displays all major UPS vitals for ease of use. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, two (2) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. Protection for phone/network (RJ11/RJ45) and cable/coax (RG-6) is included. EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances.
This UPS unit incorporates microprocessor-based fully digital control and includes PowerPanel® Business Edition providing the user unsurpassed flexibility and control. An optional SNMP / HTTP Remote Management adapter (RMCARD202) supports remote management and control of the PR3000LCDRT2U through a standard web browser. A Three-Year Warranty ensures that this UPS has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship and further protection is offered by a $400,000 Connected Equipment Guarantee.
This unit requires a 30A outlet:

The PR3000LCDRT2U allows for the addition of up to ten (10) BP48V75ART2U external battery packs to increase the runtime of the unit. The battery packs are easy to plug-in and can be "hot-swapped" to maintain system uptime during normal UPS maintenance.
Pure sine wave - When operating on battery, the Smart App Sinewave UPS outputs power with a pure sine wave that is identical to or cleaner than the power from the utility company grid, free of harmonic distortion and electrical noise, resulting in optimal line clarity.
RM/T Configuration - The Smart App Sinewave UPS can be installed in either a Tower or Rack Mount (2U) configuration.
Full AVR - Boost/Buck topology increases low voltages and decreases high voltages, without switching to battery-mode. This conserves battery life and delivers power with a more stable and consistent voltage to connected equipment.
Energy-Saving Technology - Patented GreenPower UPS™ advanced circuitry reduces UPS energy costs by up to 75% compared to competitive models.
Critical Load Outlets - During a power outage or overload, critical load outlets ensure continuous power to critical equipment.
EMI/RFI Filters - Filters against electromagnetic interference and radio frequency interference ensuring clean power for connected equipment.
Dual PC Support - The Smart App Sinewave UPS has two (2) serial communication ports and 1 USB port to connect two PCs or servers, giving the user full control and the ability to prioritize their operation.
Multi-function Rotatable LCD Display - UPS battery status and power conditions are easily viewed on this Crystal Blue readout when the UPS is rack mounted or standing as a tower.
Audible Alarms - Distinctive tones identify when the unit is running on battery power, if it is overloaded or when the battery is low.
Resettable Circuit Breaker - Convenient unit reset switch in case of an overload.
Metal Housing - Rugged, industrial-grade metal construction allows for installation of the unit in demanding environments.
PowerPanel® Business Edition - This software suite manages the power for all servers and computers supported by the UPS on a network. Features include application/OS shutdown, event logging (power, surge, and voltage variations), hibernation mode, internal reports and analysis, as well as remote management capability for comprehensive power control.
3-Year Warranty - Stringent manufacturing processes and innovative product design enables CyberPower to offer one of the strongest warranties in our industry. CyberPower will repair or replace damaged units within three (3) years of purchase date.
#1 Rated Technical Support Team - CyberPower assists users with any product, installation, or warranty concerns - free of charge!
ISO and Safety Certifications - All CyberPower manufacturing facilities are state-of-the-art and ISO-9001 Quality Tested. Our products are certified by the FCC, cUL, and UL.
Windows Compatibility - Our PowerPanel® power management software has been fully tested and is compatible with Windows 2000, 2003, XP 32/64, Vista 32/64, 7, and Server 2008.
| General | |
| UPS Topology | Line-Interactive (AVR) |
| Energy Saving | Yes - GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Input | |
| Voltage | 80Vac - 150Vac |
| Frequency | 50Hz/60 Hz +/- 3Hz |
| Plug Type | NEMA L5-30P |
| Plug Style | Straight |
| Cord Length | 10' |
| Output | |
| VA | 3000 |
| Watts | 2250 |
| Automatic Voltage Regulation | Yes |
| On Battery Voltage | 120Vac +/- 5% |
| On Battery Frequency | 50/60Hz +/- .5% |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| Overload Protection | Internal circuitry limiting / circuit breaker |
| Outlets - Total | 9 |
| Outlet Type | NEMA 5-20R, NEMA L5-30R |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 9 |
| Outlets - Surge-Only Protected | 0 |
| Outlets - Widely Spaced | 0 |
| Transfer Time | 4ms |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 8 |
| Runtime at Full Load (min) | 3 |
| Extended Runtimes Available | Yes, with optional BP48V75ART2U Battery Pack |
| Battery Type | Sealed lead acid |
| Battery Size | 12V/9AH |
| User Replaceable | Yes |
| Hot Swappable | Yes |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Replacement Battery | BB Battery - HR9-12 |
| Battery Quantity | 4 |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | 1,874 Joules |
| Phone / Ethernet RJ11 / RJ45 | 1-In, 1-Out (Combo) |
| Coax Protection RG6 | None |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Management & Communications | |
| Multifunction LCD Diagnostic Display | Load/Current Level, Runtime, Battery Level, Temperature (F & C), Battery In Use, Input Voltage, Output Voltage, Output Frequency, Overload, Wiring Fault, Battery Shutdown Voltage, Static Frequency Tolerance, Slew Rate, Silent Mode, Normal Mode |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | Yes (2x) |
| LED Indicators | Power on, wiring fault |
| Audible Alarms | On battery, low battery, overload |
| Software | PowerPanel® Business Edition |
| SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes, with optional RMCARD202 |
| AS400 Management | None |
| Emergency Power Off (EPO) Port | Yes |
| Physical | |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Dimensions (WxHxD) | 17.25" x 3.5" x 19.5" |
| Rack Size | 2U |
| Weight (lbs.) | 82 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 95 °F / 0 °C to 35 °C |
| Operating Humidity | 0% - 95% non-condensing |
| Storage Temperature | 5 °F to 113°F / -15°C to 45 °C |
| Maximum Operating Elevation | 10,000 ft / 3,000 m |
| Maximum Storage Elevation | 50,000 ft / 15,000 m |
| Certifications | |
| Certifications | UL1778, cUL 107.1, FCC DOC Class B |
| ROHS | ROHS Compliant |
| Warranty | |
| Product Warranty | 3 Years Limited |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |