No Break CyberPower Smart App On Line, 3000VA, 2700W, 7 Contactos, 9 min, Rack/Torre, Doble Conversión 3 años de garantía
Número de Parte: OL3000RTXL2U
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
- 3000VA / 2700W Pure Sine Wave UPS
- Double-Conversion Topology
- Selectable Output - 100, 110, 115, 120, 125V - 50/60 Hz
- LCD Control Panel with Removable Display Option
- GreenPower UPS™ ECO Mode Power Savings Option
- 2U Rack/Tower Convertible Form Factor
- Extended Battery Module Options with Fast Charge Technology
- SNMP/HTTP Remote management Option
- 7 Outlets / USB, Serial, EPO and Dry Contact Ports
- PowerPanel® Business Edition
Smart App Online UPS | Network, Servers and Datacenter
The CyberPower Smart App Online OL3000RTXL2U rack/tower uninterruptible power supply (UPS) with LCD control panel and pure sine wave output safeguards mission-critical servers, data center and telecom equipment, VoIP and internetworking hardware that require seamless power correction. Its Online Double-Conversion topology is generator compatible and delivers consistent and clean AC power with zero transfer time, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. Auto-bypass insures connected equipment continues to operate seamlessly when an overload or internal fault is detected.
Configurable GreenPower UPS™ ECO Mode improves UPS efficiency to 93% and reduces electrical and cooling costs. Smart Battery Management (SBM) uses a 3 cycle charging mode to improve battery life while reducing heat being generated.
The LCD control panel provides 43 different settings to check status and customize the operating parameters for the OL3000RTXL2U, plus it can be removed and mounted separately from the UPS for ease of use regardless of where the UPS is installed. Functions include menus for checking power status on (19) different parameters, (23) settings for setup, control and testing of the UPS and (1) selection for event logging. With a DB26 cable (sold separately) the LCD control panel can be removed from the UPS and relocated up to 10ft. away from the UPS for ease of viewing when installed in hard to reach locations.
The UPS incorporates microprocessor-based fully digital control and includes PowerPanel® Business Edition providing the user unsurpassed flexibility and control. An optional SNMP/HTTP Remote Management adapter (RMCARD302) supports remote management and control of the OL3000RTXL2U through a standard web browser.
The OL3000RTXL2U unit has a capacity of 3,000VA / 2,700Watts (0.9 power factor) that can be configured for an output of 100V, 110V, 115V, 120V and 125V +/- 2%. It features seven (7) outlets with six (6) NEMA 5-20R and one (1) NEMA L5-30R receptacles and maintenance-free, hot swappable, user-replaceable batteries. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, one (1) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. Network grade surge suppression and EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances. The runtimes are expandable by adding a hot swappable, user replaceable BP72V60ART2U Extended Battery Module (EBM).
A Three-Year Warranty ensures that this UPS has passed our highest quality standards in design, assembly, material or workmanship and further protection is offered by a $400,000 Connected Equipment Guarantee.
Runtimes
| Model | Half-Load | Full-Load |
| OL3000RTXL2U | 9 min. | 3 min. |
| General | |
| UPS Topology | Double-Conversion |
| Energy Saving | ECO Mode Efficiency >93% |
| Input | |
| Voltage | 100Vac - 125Vac |
| Input Voltage Range | 60Vac - 69Vac for 0-60% Load, 70Vac - 79Vac for 0-70% Load, 80Vac - 89Vac for 0-80% Load, 90Vac - 95Vac for 0-90% Load, 96Vac - 150Vac for 0-100% Load |
| Input Frequency Range | 40Hz – 70Hz (auto-sensing) |
| Input Power Factor | 0.99 |
| Cold Start | Yes |
| Plug Type | NEMA L5-30P |
| Cord Length | 10' |
| Output | |
| VA | 3,000 |
| Watts | 2,700 |
| On Battery Voltage | 100, 110, 115, 120, 125Vac (Configurable) ± 2% |
| On Battery Frequency | 50/60Hz (auto-sensing or configurable) ±0.25Hz |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| Outlet Type | NEMA 5-20R (6) , L5-30R (1) |
| Outlets - Total | 7 |
| Rated Power Factor | 0.9 |
| Crest Factor | 3:1 |
| Harmonic Distortion | THD < 3% at Linear Load, < 5% at Non-linear Load |
| ECO Mode Voltage Regulation | ±10%, ±15% (Configurable) |
| Bypass | Internal Bypass (Automatic and Manual) |
| Overload Protection | Line Mode: 105~125% Load for 1 min, 126~150% Load for 10 sec, Battery Mode: 105~130% Load for 10 sec, 131~150% Load for 2 sec |
| Transfer Time | 0ms |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 9 |
| Runtime at Full Load (min) | 3 |
| Battery Type | Sealed lead-acid |
| Battery Size | 12V/9AH |
| User Replaceable | Yes |
| Hot-Swappable | Yes |
| Typical Recharge Time | 5 Hours |
| Replacement Battery | RB1290X6 |
| Battery Quantity | 6 |
| Extended Battery Module | BP72V60ART2U |
| Smart Battery Management (SBM) Mode | Yes |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | Network Grade Surge Protection |
| EMI/RFI Filtration | Yes |
| Phone / Network Protection RJ11/RJ45 | 1-In / 1-Out |
| Management & Communications | |
| LCD Control Panel | 43 different settings or status options via the UPS Status menu , UPS Setup menu, and run Testing menus. Refer to the "Function Setup Guide" on the "Resources" tab for complete options. |
| Rotatable LCD Control Panel Option | Yes |
| Removable LCD Control Panel Option | Yes - Requires a separate DB26 Cable |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Dry Contacts | Yes |
| LED Indicators | Power On (Blue), Line Mode (Green), Battery Mode (Yellow), Bypass Mode (Yellow), Fault (Red), Replace Battery (Red) |
| Audible Alarms | Battery Mode, Battery Low, Overload, UPS Fault, Replace Battery |
| Software | PowerPanel® Business Edition |
| SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes - Optional RMCARD302 |
| Physical | |
| Rack Size | 2U |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Enclosure Contruction | Steel |
| Mounting Hardware | Included |
| Dimensions (WxHxD) (in.) | 17 x 3.5 x 23.62 |
| Dimensions (WxHxD) (mm.) | 433 x 88 x 600 |
| Weight (lbs.) | 68.2 |
| Weight (kg.) | 31 |
| Shipping Dimensions (WxHxD) (in.) | 23.23 x 8.43 x 35.04 |
| Shipping Dimensions (WxHxD) (mm.) | 590 x 214.1 x 890 |
| Shipping Weight (lbs.) | 86.9 |
| Shipping Weight (kg.) | 39.4 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 104 °F / 0 °C to 40 °C |
| Operating Humidity | 0% - 90% non-condensing |
| Operating Elevation | 0-10000 feet (0-3000 meters) |
| Storage Temperature | 5 °F to 113°F / -15°C to 45 °C |
| Storage Relative Humidity | 0% - 95% non-condensing |
| Storage Elevation | 0-50000 feet (0-15000 meters) |
| Online Thermal Dissipation | 1,257 BTU/hr |
| Audible noise at 1.5M from surface of unit | |
| Certifications | |
| Safety | UL1778, CSA C22.2 NO.107.3-05, FCC DOC Class A |
| Environmental | RoHS Compliant |
| Warranty | |
| Product Warranty | 3 Years Limited |
| Connected Equipment Guarantee | Lifetime |