No Break CyberPower Smart App, 1500VA, 1050W, 8 Contactos, 24 min, Torre 3 años de garantía
Número de Parte: PR1500LCD
Precios y disponibilidad sujeta a cambios sin previo aviso
The CyberPower Smart App Sinewave PR1500LCD mini-tower uninterruptible power supply (UPS) with LCD control panel and pure sine wave output is Active PFC compatible for safeguarding mission-critical servers, telecom equipment, VoIP and internetworking hardware that require seamless pure sine wave power. Its full Automatic Voltage Regulation (AVR) boost/buck technology delivers a consistent and clean AC power, protecting connected equipment and preventing costly business interruptions. This UPS system is ENERGY STAR® qualified with patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry to save on energy costs by reducing energy consumption and heat buildup.
The LCD control panel provides 41 different settings to check status and customize the operating settings for the PR1500LCD, plus it can be removed and mounted separately from the UPS for ease of use regardless of where the UPS is installed. Functions include menus for checking power status on (11) different parameters, (23) settings for setup and control of the UPS, (3) battery test & calibration options, and (4) selections in the Log menu. With its attached cable the LCD control panel can be removed from the UPS and relocated up to 4.5ft. away from the UPS for ease of viewing when installed in hard to reach locations.
The PR1500LCD unit has a capacity of 1500VA/1050Watts, eight (8) NEMA 5-15R receptacles and two (2) maintenance-free, user-replaceable 12V/17AH batteries. This unit offers connectivity via one (1) HID USB, one (1) DB9 serial and one (1) emergency power off (EPO) port. EMI/RFI filters increase the immunity of the load to noise disturbances.
This UPS unit incorporates microprocessor-based fully digital control and includes PowerPanel® Business Edition providing the user unsurpassed flexibility and control. An optional SNMP / HTTP Remote Management adapter (RMCARD202) supports remote management and control of the PR1500LCD through a standard web browser.
Pure Sine Wave – When operating on battery, the Smart App Sinewave UPS outputs power with a pure sine wave that is identical to or cleaner than the power from the utility company grid, free of harmonic distortion and electrical noise, resulting in optimal line clarity.
LCD Control Panel – The innovative LCD interface enables users to check UPS Status, manage UPS Setup & Control, and run Testing/Battery Calibration options. Status and Log menus provide UPS vitals including input & output voltage levels, battery information, runtime estimates, load information, event and fault logging, and other system information. The Setup and Control menus offer users the ability to customize their PR1500LCD UPS to their specific parameters of operation including shutdown options, voltage sensitivity, alarm settings and other parameters. The Test menu enables self testing and battery calibration to insure your UPS is operating correctly.
Removable LCD Control Panel – The LCD control panel on the PR1500LCD can be removed and relocated for easy viewing using the attached 4.5 ft. cable. This feature provides easy access to view status or change settings on the UPS when its installed in a hard to reach area such as the bottom of a rack, under a desk, in a crowed IT closet, or on the floor.
PowerPanel® Business Edition UPS Management Software – This software suite manages the power for all servers and computers supported by the UPS on a network. Features include application/OS shutdown, event logging (power, surge, and voltage variations), hibernation mode, internal reports and analysis, as well as remote management capability for comprehensive power control.
Full Automatic Voltage Regulation – Full AVR boost/buck technology stabilizes the AC voltage by increasing low voltages and decreasing high voltages to maintain a safe voltage level without switching to battery-mode. This conserves battery life, and delivers cleaner AC power to connected equipment.
Reduce Energy Costs & Heat Loss – This ENERGY STAR® qualified UPS system utilizes patented GreenPower UPS™ Bypass circuitry to save on energy costs by reducing energy consumption and heat buildup. Users can save up to 75% when compared to competitive models.
Ultra-Quiet Design – Advanced efficiency design (reduced fan operation), high-end system components, and GreenPower UPS technology help minimize sound emissions.
Tamper-proof Power Button – The Power button has been specifically designed to minimize the chance the UPS can be turned off or interfered with by accident.
USB Connectivity – HID compliant USB port enables full integration with built-in power management and auto shutdown features of Windows, Linux and Mac OS X.
EMI/RFI Filters – Filters against electromagnetic interference and radio frequency interference ensuring clean power for connected equipment.
Audible Alarms – Distinctive tones identify when the unit is running on battery power, if it is overloaded, or when the battery is low.
Resettable Circuit Breaker – Convenient unit reset switch in case of an overload.
3-Year Warranty – Stringent manufacturing processes and innovative product design enables CyberPower to offer one of the strongest warranties in our industry. CyberPower will repair or replace damaged units within three (3) years of purchase date.
Technical Support – CyberPower will assist customers with any product, installation, or warranty concerns, free of charge.
ISO & Safety Certifications – All CyberPower manufacturing facilities are state-of-the-art and ISO-9001 Quality Tested. Our products are certified by the FCC, cUL, and UL.
Windows Compatibility – Our PowerPanel® power management software has been fully tested and is compatible with Windows 8 32/64, Windows 7 32/64, Vista 32/64, XP 32/64, 2000, 2003, Server 2008 and Server 2012.
| General | |
| UPS Topology | Line-Interactive |
| Energy Saving | Yes - GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Active PFC Compatible | Yes |
| Input | |
| Voltage | 120Vac |
| Frequency | 47Hz - 63Hz (auto-sensing) |
| Input Voltage Range | 75Vac – 154Vac |
| Plug Type | NEMA 5-15P |
| Plug Style | Right angle, 45 degree offset to the right |
| Cord Length | 6' |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Output | |
| VA | 1,500 |
| Watts | 1,050 |
| On Battery Waveform | Sine Wave |
| On Battery Voltage | 120Vac +/- 5% |
| On Battery Frequency | 50/60Hz +/- 1% |
| Overload Protection | Internal circuitry limiting / circuit breaker |
| Outlets - Total | 8 |
| Outlet Type | NEMA 5-15R |
| Outlets - Battery & Surge Protected | 8 |
| Transfer Time | 4ms – 8ms |
| Battery | |
| Runtime at Half Load (min) | 24 |
| Runtime at Full Load (min) | 8 |
| Battery Type | Sealed lead-acid |
| Battery Size | 12V/17AH |
| User Replaceable | Yes |
| Hot-Swappable | Yes |
| Typical Recharge Time | 8 Hours |
| Replacement Battery | RB12170X2A |
| Battery Quantity | 2 |
| Surge Protection & Filtering | |
| Surge Suppression | 1,030 Joules |
| Management & Communications | |
| LCD Control Panel | 41 different settings or status options via the UPS Status menu , UPS Setup & Control menus, and run Testing/Battery Calibration menus. |
| Removable LCD Control Panel Option | Yes - Standard with 4.5 ft. Cable |
| HID Compliant USB Port | Yes |
| Serial Port | Yes |
| EPO Port | Yes |
| Management Cable | USB Cable, Serial Cable, EPO Cable |
| LED Indicators | Power on, On-Line, On-Battery, Wiring fault, Replace Battery |
| Audible Alarms | Battery Mode, Battery Low, Overload, UPS Fault, Replace Battery |
| Software | PowerPanel® Business Edition |
| SNMP / HTTP Remote Monitoring | Yes, with optional RMCARD202 |
| Physical | |
| Form Factor | Mini-Tower |
| Dimensions (WxHxD) (in.) | 6.7 x 8.7 x 17 |
| Weight (lbs.) | 54 |
| Environmental | |
| Operating Temperature | 32 °F to 104 °F / 0 °C to 40 °C |
| Operating Humidity | 0% - 90% non-condensing |
| Certifications | |
| Certifications | UL1778, cUL 107.3, FCC DOC Class A |
| RoHS | RoHS Compliant |